W dniach 12 – 14 czerwca 40 mieszkańców woj. łódzkiego, w tym liczna grupa seniorów, odbyła rajd „szlakiem architektury drewnianej” po woj. łódzkim. W programie rajdu znalazły się obiekty zachowane na ziemi łęczyckiej i łowickiej. Uczestnicy obejrzeli wiatraki, kościoły i wiejskie zabudowania w skansenach w Maurzycach i Kwiatkówku, odwiedzili zrekonstruowane tłocznię olejów i zakład kowalski, „dotknęli” geometrycznego środka Polski w Piątku i XVIII – wiecznego platana w nieborowskim ogrodzie, weszli też do wnętrza jedynego w kraju czynnego wiatraka, który obraca się w stronę wiatru. Poznali historię Tumu, Parzęczewa, słynącej z warzelni soli Solcy Wielkiej. Bazylikę w Łowiczu odwiedzili dokładnie w 18. rocznicę wizyty Jana Pawła II w tym mieście. W programie nie zabrakło wykładów z wieloma ciekawymi anegdotami, integracyjnych zabaw tanecznych i spacerów po łódzkich szlakach turystycznych.
Na zakończenie uczestnicy odwiedzili pałac w Nieborowie i przemierzyli Bolimowski Park Krajobrazowy (zdjęcia wkrótce).Ta 3-dniowa podróż w czasie była możliwa dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa łódzkiego i powiatu brzezińskiego, jakie organizator rajdu – Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Brzezińskiego NASZ POWIAT – otrzymał na realizację zadania publicznego z zakresu turystyki pn. „Szlakiem architektury drewnianej – Łódzkie 2017”..
Przygoda nie skończyła się 14 czerwca. Zainspirowała organizatora i uczestników do poszukiwania źródeł informacji nt. przeszłości ziemi łódzkiej i jej ludowej tradycji.
Zdjęcia na FB