Starostwo Powiatowe
w Brzezinach

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Patriotyczny weekend w Powiecie Brzezińskim

img_7872

 

W dniach 11-13 listopada 2016 r. Powiat Brzeziński świętował 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, która zbiegła się z zakończeniem Roku Miłosierdzia i zakończeniem Powiatowych Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

W związku z tym  przez 3 dni na Ziemi Brzezińskiej zorganizowano szereg religijnych i patriotycznych inicjatyw.

11 listopada odbyły się Powiatowe Obchody Święta Niepodległości,  które rozpoczęto tradycyjnie pod siedzibą Powiatowego Centrum Administracyjnego. Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Brzezin pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono kwiaty, znicze i Ogień Niepodległości przywieziony przez Harcerzy ZHP. W programie uroczystości znalazły się także: Uroczysta Msza Święta za Ojczyznę w Kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu, odsłonięcie tablicy upamiętniającej 1050. Rocznicę Chrztu Polski  w 15-lecie Powiatu Brzezińskiego oraz Koncert na zakończenie Powiatowych Obchodów tejże rocznicy z udziałem Iwony, Piotra, Wojciecha i Adama Kaczmarków. Na wszystkich uczestników uroczystości czekały jubileuszowe foldery wydane na 15-lecie Powiatu Brzezińskiego i tradycyjna grochówka.

12 listopada na stadionie BKS Start w Brzezinach z inicjatywy brzezińskiej ligi rugby Sparta Brzeziny rozegrano patriotyczny mecz „Biali vs Czerwoni”. W meczu uczestniczyło 6 drużyn z woj. łódzkiego. Brzezińscy rugbiści pragną, aby ta impreza wpisana była na stałe do kalendarza sportowych imprez powiatowych, czego członkom ligi serdecznie życzę.

13 listopada UKS Lider Brzeziny zorganizował IX Powiatowy Bieg Niepodległościowy POWIATU BRZEZIŃSKIEGO, w którym wzięła udział rekordowa liczba uczestników w wieku od lat 2 do 66. Po raz pierwszy wsparł imprezę organizacyjnie LKS Koluszki. Dodatkową atrakcją tego sportowego wydarzenia był także wyścig rowerowy, za organizację którego odpowiadała grupa MTB Brzeziny. Dla wszystkich blisko 400 uczestników przygotowano medale, dyplomy, a dla zdobywców podium – także puchary.

Modlitwą, śpiewem i uczciwą rywalizacją sportową – na różne sposoby można oddawać hołd Niepodległej. W tym roku w Powiecie Brzezińskim podczas patriotycznego weekendu Mieszkańcom Ziemi Brzezińskiej, którym serdecznie dziękuję za aktywny udział w obchodach, towarzyszyły wielkie emocje i wzruszenia. Te z kolei zapewniły organizacje i osoby prywatne, które zaangażowały się w prace przy organizacji obchodów.

Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem:


Ojca Gwardiana Konstantego Ciaranka OFM,
 Księdza Dziekana Marka Balceraka,
Księdza Proboszcza Mariusza Wojturskiego,
Ojca Prowincjała Rufina Maryjki,
Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach,
OSP Brzeziny,
OSP Witkowice,
Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jednostka Strzelecka 1201 Brzeziny,
Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzezinach,
delegacjom gmin, szkół i innych jednostek z terenu powiatu
oraz licznie reprezentowanym pocztom sztandarowym.

Dzięki Państwa zaangażowaniu Powiatowe Obchody 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości były uroczyste i podniosłe.

 Starosta Brzeziński Edmund Kotecki

 

Zdjęcia w GALERII