Starostwo Powiatowe
w Brzezinach

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

GUST na podium w konkursie International Small Wind Turbine Contest 2022

gust_iswtc_2022_3_650

Z wielką radością zawiadamiamy o sukcesie łódzkich studentów na arenie międzynarodowej. 2 czerwca drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej po raz kolejny stanęła na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest 2022, organizowanego przez Delft University of Technology w Holandii. W tegorocznych zmaganiach dwudziestoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu w Toronto, Kanada. Drużyna GUST zaprezentowała przydomową czterołopatową turbinę wiatrową o poziomej osi obrotu, w dwóch rożnych wersjach, ze względu na geometrię łopat. Najbardziej efektywną okazała się być wersja z najnowszą geometrią łopat ze skośnym zakończeniem. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej, wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn biorących udział w wydarzeniu, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności.  

Dla Powiatu Brzezińskiego jest to istotna informacja gdyż 2 członków zespołu GUS na co dzień mieszka na terenie naszego powiatu – Tomasz Smaż oraz Marcin Walczak.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!!!

Po tym sukcesie drużyna nie zwalnia tempa i już pracuje, na bazie konkursowych doświadczeń, nad nowymi ulepszeniami turbiny wiatrowej. W planach nie tylko kolejna edycja konkursu International Small wind Turbine Contest 2023, ale również udział w prestiżowych konferencjach naukowych związanych tematycznie z energetyką wiatrową.  

Więcej informacji.