Starostwo Powiatowe
w Brzezinach

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną 31 maja 2022

img_7141

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

31 maja 2022 r. Brzeziny po raz ósmy  zamieniły się w miasto motyli. W słoneczny poranek na Plac Jana Pawła II przybyły dzieci ze szkół, przedszkoli, żłobka, młodzież z liceów i technikum, mieszkańcy Brzezin oraz bohaterowie tego niezwykłego wydarzenia – osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności, które mieszkają, uczą się i pracują w naszym powiecie. Wszystko to za sprawą Stowarzyszenia INNI działającego przy Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach, które od 2013 roku organizuje coroczny majowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jego uczestnicy z motylami przypiętymi do piersi, wyruszają w tradycyjny Marsz Godności ulicami Brzezin dając wyraz szacunku, tolerancji, solidarności i miłości do drugiego człowieka. Jest to niezwykły akt integracji społeczności lokalnej, której piękną częścią są osoby z niepełnosprawnościami. Tegoroczny Marsz Godności otworzyła P. Aleksandra Gumola, dyrektor PZSiPO w Brzezinach oraz P. Teresa Dubilas, prezes Stowarzyszenia INNI. Wśród niezwykłychGości nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz z P. Renatą Kobierą, Starostą Powiatu Brzezińskiego oraz P. Ryszardem Śliwkiewiczem Wicestarostą na czele.Barwny wielopokoleniowy korowód uczestników wydarzenia udał się do Klasztoru O.O. Franciszkanów w Brzezinach, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji osób z niepełnosprawnościami oraz mieszkańców Powiatu Brzezińskiego w 20. rocznicę utworzenia powiatu. Nabożeństwo koncelebrowali o. Benedykt Kordula OFM, gwardian klasztoru, proboszcz parafii oraz Wicedziekan ks. Mariusz Wojturski – proboszcz parafii Podwyższenia Św. Krzyża w Brzezinach. Piękną oprawę muzyczną mszy zapewnił P. Piotr Grzelak z synem Piotrem. Po nabożeństwie odbył się konkurs piosenki pod hasłem „Podaj mi dłoń i z nami stań, nie ma dziś granic nasz dom” dla dzieci przedszkoli, klas zerowych i klas I-III szkół podstawowych. Na scenie Amfiteatru JPII stanęli młodzi artyści w wieku od 4 do 12lat, którzy solo i w duetach wyśpiewali z wielką mocą całą dziecięcą radość z życia w przyjaźni, tolerancji, szacunku i godności do drugiego człowieka. Jury na czele z przewodniczącym P. Januszem Nowańskim przyznało jednogłośnie w obu kategoriach konkursowych  równorzędne I miejsca wszystkim uczestnikom konkursu. Szczególnie jednak wyróżnionodwojewykonawców  WiktoraTworka i Julię Kamińską,którym przyznano Grand Prix konkursu.
W trakcie tegorocznych obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną Starostwo Powiatowe w Brzezinach uhonorowało Dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach Panią Aleksandrę Gumolępodziękowaniem za bardzo dobrą współpracę oraz zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej. Warto dodać, iż to właśnie P. Aleksandra Gumola jest inicjatorką Obchodów Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną w naszym mieście.Po tej emocjonującej oficjalnej części wydarzenia na wszystkich jego uczestników czekał wspaniały piknik pod chmurką. W pięknej scenerii Amfiteatru Jana Pawła II przy wspaniałej pogodzie bawiło się kilka pokoleń! Wśród wielu atrakcji znalazły się dmuchane zamki, wata cukrowa, kiełbaski z grilla, którego obsługą zajęli się uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach, słodka kawiarenka przygotowana przez Nieocenione Szkolne Mamy oraz stoiska pełne przepięknych prac osób zniepełnosprawnościami. W tle odbywały się pokazy strażackie zorganizowane przez Powiatową Państwową Straż Pożarną w Brzezinach. Chętne dzieci mogły skorzystać z atrakcji, jaką było malowanie twarzy zorganizowane przez uczennice Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach. W przygotowaniach do pikniku uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach, którzy dbali o bezpieczeństwo w trakcie wydarzenia oraz zapewnili usługęfotograficzną. Równocześnie na scenie Amfiteatru JPII trwały niezwykłe występy uczniów szkół PZSiPO w Brzezinach, podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brzezinach. Niesamowitą atrakcją dla uczestników tegorocznego Dnia Godności był genialny występ młodych artystów z Breaking Central Studio, którzy zaprezentowali publiczności prawdziwie mistrzowski pokaz tańca break dance! Energetyczne było również „after party”, które zorganizował dla wszystkich P. Krzysztof Kowalski, który zapewnił uczestnikom pikniku świetną zabawę przy muzyce.
Społeczność Stowarzyszenia INNI serdecznie dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji Dnia Godności! Mając takich Przyjaciół, jak Państwo, jak Młodzież naszych szkół, mogliśmy poczuć się naprawdę wyjątkowo! Zapraszamy ponownie za rok! Będzie się działo!

Tegoroczny Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną’ 2022 został objęty
HONOROWYM PATRONATEM:
Wojewody Łódzkiego P. Tobiasza Bocheńskiego
Marszałka Województwa Łódzkiego P. Grzegorza Schreibera
Starosty Powiatu Brzezińskiego P. Renaty Kobiery
Burmistrza Miasta Brzeziny P. Ilony Skipor
Łódzkiego Kuratora Oświaty P. Waldemara Flajszera
PARTNEREM WYDARZENIA JEST WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE

[mg_picker:1868]