Starostwo Powiatowe
w Brzezinach

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Dzień Flagi

flaga

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Czesław Janczarski (1911-1971)  

W najbliższą sobotę, 2 maja 2015 r., po raz 12 obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i jest to okazja, aby podzielić się spostrzeżeniami na temat polskich symboli państwowych majowego święta.

Dla wyrażenia treści symbolicznych określających suwerenność naszego państwa, posługujemy się w Rzeczypospolitej, podobnie jak w większości krajów, trzema znakami naczelnymi: herbem państwa, flagą państwową oraz hymnem państwowym. Dwa pierwsze, to znaki wizualne, natomiast hymn to znak dźwiękowy. Są one bardzo ważnymi symbolami  tożsamości narodowej, przywiązania i miłości do Ojczyzny. Tym bardziej w naszym kraju, gdzie dzień 2 maja od 2002 r. to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. W przededniu  święta flagi przypomnę, że Polska należy do nielicznych krajów świata, które posługują się dwoma wzorami  flag – z herbem państwa i bez herbu. Oprócz Polski  ma to miejsce m. in. w Austrii i Finlandii.

W Polsce flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej to biało czerwony płat materiału, którego stosunek szerokości do  długości  – wynosi  5 do 8. Drugi wzór flagi to flaga państwowa z godłem Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczonym pośrodku pasa białego, o stosunku wysokości godła do szerokości flagi: 2 do 5. Pierwsza używana na terytorium naszego kraju  druga, generalnie poza granicami Polski (nie jest dopuszczona do użytku prywatnego).

Flagi wywieszamy, aby uczcić święta państwowe, ważne uroczystości i rocznice. Jeśli chodzi o organy stanowiące samorządu terytorialnego tj. rady gmin i miast, powiatów i sejmiki województw – w czasie ich sesji mają obowiązek podnosić flagę. Należy zwrócić uwagę na użyte w ustawie pojęcie „podnosi się” co dotyczy czynności polegającej na wciąganiu flagi na maszt. Wynika z tego, że wszystkie jednostki, na które nałożono taki obowiązek powinny być wyposażone w maszty. Należy dodać, że obowiązek wywieszania flag, jeżeli w budynku znajduje się kilka urzędów, spoczywa na zarządcy budynku.

Przypomnę, że od 10 kwietnia 2004 r. wszyscy obywatele mają prawo używania barw RP również wówczas, kiedy chcemy uczcić ważne wydarzenia naszego życia prywatnego, tak jak to się robi w innych krajach.

Zbigniew Bączyński – sekretarz powiatu

[mg_picker:141]