Nieodpłatna Pomoc Prawna

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA, NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE ORAZ NIEODPŁATNA MEDIACJA

Potrzebujesz pomocy prawnika, doradcy obywatelskiego, mediatora? Jesteś w trudnej sytuacji życiowej, na przykład potrzebujesz pomocy w rozłożeniu długu na raty, w spłacie „chwilówek”, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego?

Skorzystaj z systemu nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego lub nieodpłatnej mediacji.

Co to znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Wszystkie podejmowane działania w ramach nieodpłatnej pomocy prawne, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji są darmowe i to nie zależnie czy sprawa będzie miała finał w sądzie.

Jak można zapisać się na poradę?

Na porady obowiązuje rejestracja. W celu umówienia terminu udzielenia porady prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 574 748 033 w dni robocze w godz. od 8.00 do 16.00 lub przez stronę internetową

Kto może skorzystać z darmowej pomocy ?

Gdy uważasz, że koszty pomocy prawnika są dla Ciebie zbyt duże, składasz wykonawcy, którego spotkasz w punkcie  oświadczenie, że nie jesteś w stanie ponieść takich kosztów. Wzór oświadczenia do wypełnienia wyda osoba udzielająca pomocy prawnej.

Na czym polegają usługi?

Nieodpłatna pomoc prawna – prawnik wytłumaczy, jakie masz prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania Twojego problemu. W razie potrzeby sporządzi projekty potrzebnych w twojej sprawie pism (np. pozew, pisma o zwolnienie z kosztów, albo o ustanowienie pełnomocnika z urzędu).

Nieodpłatna porada obywatelska – doradca obywatelski przyjrzy się twoim problemom tak, aby dostosować pomoc do twojej sytuacji. Wytłumaczy jakie masz prawa i obowiązki. Będzie Cię wspierał w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby sporządzi wspólnie z Tobą plan działania wyjścia z sytuacji oraz pomoże Ci go zrealizować.

Nieodpłatna mediacja – Jeśli masz z kimś konflikt, możesz zapisać się na nieodpłatną mediację. Mediator będzie Wam pomagał pogodzić się bez pójścia do sądu. Możesz tez poprosić o sporządzenie projektu umowy o mediacje lub wniosku o jej przeprowadzanie przed sadem.

Czym różni się pomoc prawna od porady obywatelskiej?

Pomoc prawna udzielana jest gdy problem danej osoby jest typowo prawny, pomocy prawnej udziela prawnik. Jeżeli okaże się, że problem danej osoby nie jest tylko prawny, wtedy udzielający pomocy odsyła osobę do miejsca, gdzie może ona uzyskać stosowną pomoc.

Pomoc obywatelska może, ale nie musi dotyczyć problemu prawnego. Poradą będzie np. wskazanie odpowiedniego urzędu gdzie można załatwić daną sprawę. Porad obywatelskich udziela doradca obywatelski. Doradca, w przypadku stwierdzenia, że problem nie jest wyłącznie prawny sam stara się pomóc danej osobie.

POTRZEBUJESZ POMOCY? NIE JESTEŚ SAM!

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz nieodpłatna mediacja na terenie Powiatu Brzezińskiego w 2024 r.

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej

Starostwo Powiatowe w Brzezinach, ul. Sienkiewicza 16,

poniedziałek – 8:00 – 12:00 (radca prawny)

Urząd Gminy w Dmosinie, Dmosin 9,