Międzynarodowy Dzień Teatru

2017_03_27

Dzisiaj na całym świecie TEATR ma swoje święto! Brzeziny też mają niemały wkład w rozwój sztuki teatralnej, bo właśnie w Brzezinach przyszedł na świat Abraham Tuszyński, twórca słynnego „Tuschinski Theater” w Amsterdamie, który do dzisiaj pełni nie tylko funkcję kino-teatru, ale także galerii sztuki.

„Kino robi wrażenie już na wejściu, zdobienia ścian, sufitów i ręcznie tkane dywany, odpowiednio wprowadzają nas w świat iluzji. Główna sala mieści 1290 widzów, którzy mają możliwość siedzenia na wygodnych fotelach, w lożach lub na balkonach umiejscowionych na dwóch poziomach. Oprócz sali głównej w kompleksie znajduje się kilka mniejszych sal. Kino było zbudowane w stylu Art Deco choć z dużym wpływem osobliwego smaku samego właściciela. Elewacja budynku wyróżnia się spośród innych, które otaczają kino, co można dostrzec nie będąc znawcą architektury.” (Czytaj więcej na http://www.wiatrak.nl/11179/amsterdamskie-kino-tuschinski). Za słuchowisko o Abrahamie Tuszyńskim, pt. „Złoty chłopak”, jego autorka Katarzyna Michalak otrzymała nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Słuchowisk i Dokumentów Prix Marulić w Chorwacji (słuchowisko dostępne na stronie http://www.polskieradio.pl/…/990124,Zloty-chlopak-%E2%80%93…).

Nie możemy zapomnieć także o Honorowym Obywatelu Miasta Brzeziny, absolwencie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Zbigniewie Zamachowskim – wybitnym aktorze filmowym i teatralnym – który stał się marką regionu i wspiera wiele przedsięwzięć artystycznych i charytatywnych organizowanych w Brzezinach.

Brzezińskie tradycje teatralne pielęgnował w latach 2005 – 2014 Amatorski Teatr Szkolny AMATE, który działał w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brzezinach pod kierunkiem animatora teatralnego Katarzyny Spychalskiej. Członkowie AMATE organizowali 27 marca każdego roku happeningi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Aktorzy teatru AMATE wcielali się w przeróżne role.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wszystkim aktorom, profesjonalistom i amatorom, a także miłośnikom teatru życzymy wielu niezapomnianych doznań artystycznych i głębokich przeżyć podczas scenicznych realizacji.
NIECH ŻYJE TEATR!