Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich – Częstochowa 6 marca 2017

20170306_155216a

Było to historyczne wydarzenie, gdyż po raz pierwszy delegaci wszystkich polskich powiatów spotkali się na wspólnym oficjalnym zgromadzeniu na Jasnej Górze. Zgromadzenie zostało zwołane w trybie nadzwyczajnym, ponieważ „zamieszanie i niepokój” wokół samorządów należy uznać za sytuację nadzwyczajną. Powiaty, a zwłaszcza jednostki i instytucje powiatowe, udowodniły swoją potrzebę istnienia i niezwykłą zaletę w postaci dostępności w bliskiej odległości od obywateli.
Stąd niepokój spowodowany informacjami napływającymi z kręgów decyzyjno-rządowych, które dotyczą planów likwidacji lub „wyprowadzenia” z powiatów wielu ważnych instytucji. Te plany rządu nabierają szczególnego znaczenia w naszym, tak ciężko wywalczonym powiecie.

Zgromadzenie rozpoczęło się od Mszy Św. przed obrazem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Powiat Brzeziński reprezentowała delegacja w składzie: Edmund Kotecki – Starosta Brzeziński  i Członek Zarządu ZPP, Marian Krasiński – przewodniczący Rady Powiatu w Brzezinach, Irena Gralewska  Jagiełło – Członek Zarządu Powiatu w Brzezinach.

Wśród gości zgromadzenia byli m.in.: Anna Zalewska – Minister Edukacji Narodowej, Piotr Gryza  – Wiceminister Zdrowia, Władysław Kosiniak  Kamysz – były Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tomasz Siemoniak – były Minister Obrony Narodowej, Andrzej Maciejewski – Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej wraz z zastępcą Piotrem Zgorzelskim, Barbara Imiołczyk z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz reprezentanci Związku Gmin Wiejskich RP i Związku Województw RP.
Aby podjąć decyzję o roli powiatów w dostarczaniu usług publicznych oraz tworzeniu warunków do zrównoważonego rozwoju wobec dokonujących się zmian legislacyjnych, przyjęto następujące stanowiska:

– w sprawie roli samorządu terytorialnego w państwie,
– w sprawie roli powiatów w realizacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju,
– w sprawie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia,
– w sprawie dochodów jednostek samorządu terytorialnego,
– w sprawie systemu ochrony zdrowia,
– w sprawie roli samorządów powiatowych w systemie oświaty,
– w sprawie roli powiatów w zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli,
– w sprawie publicznego transportu zbiorowego.

ZDJĘCIA TUTAJ