Rajd z okazji 630-lecia utworzenia Powiatu Brzezińskiego

dscn3888

W dniach 21-23 czerwca 2016 r. kilkudziesięciu mieszkańców woj. łódzkiego, głównie seniorów, wzięło udział w 3-dniowym rajdzie pod nazwą „Traktem, duktem, polną drogą… po historycznej Ziemi Brzezińskiej”, którego realizatorem było Stowarzyszenie Rozwoju Powiatu Brzezińskiego „Nasz Powiat”.  Uczestnicy w 1. dniu wycieczki odwiedzili osady, które w dobie średniowiecza były miastami Powiatu Brzezińskiego: Stare Skoszewy i Bratoszewice. Mieli okazję podumać w Byszewach na ukochanym przez Jarosława Iwaszkiewicza pagórku i obejrzeć dworek rodziny Plichtów, do którego przez 20 lat przyjeżdżał pisarz. Byli też gośćmi proboszcza Parafii Mariawitów w Niesułkowie, który przybliżył im historię mariawityzmu, a następnie odwiedzili Koźle i Dobrą, gdzie wysłuchali wykładu na temat Powstania Styczniowego 1863 r. i innych ważnych czynów zbrojnych w regionie.

Dzień 2 upłynął w Głownie i Strykowie. Uczestnicy pokonali pieszo kilkanaście kilometrów, aby obejrzeć związane z założycielami tych miast obiekty oraz odszukać śladów dawnej świetności kulturalnej i przemysłowej. Na mapie rajdu nie zabrakło Łodzi, której historię przybliżyły ekspozycje w Muzeum Pałacu Herbsta oraz Muzeum Miasta Łodzi.

Dzień 3 upłynął na rekreacji, tj. plażowaniu i terenowym wykładzie na trasie Arturówek – Łagiewniki, dotyczącym ptactwa zamieszkującego dorzecze rzeki Bzury. Rajd zakończył się biesiadą przy ognisku i puszczaniem wianków, gdyż ostatni dzień rajdu przypadł na wigilię św. Jana.

Realizator pozyskał na realizację przedsięwzięcia środki od Samorządu Województwa Łódzkiego i Powiatu Brzezińskiego, dlatego noclegi, wyżywienie, bilety wstępu do muzeów i wykłady były dla uczestników rajdu całkowicie bezpłatne.