1050 lecie Chrztu w Powiecie Brzezińskim

1050

Znamienne są nazwy piastowskich grodów (Gniezno, Poznań), w których dokonało się historyczne przeniesienie Ducha, a zarazem zapalenie znicza Ewangelii na ziemi naszych praojców. Wraz z tym język apostołów odezwał się po raz pierwszy jakby w nowym przekładzie, w naszym brzmieniu, które zrozumiał lud żyjący nad Wartą i Wisłą i które my do dziś rozumiemy.
( Jan Paweł II, Homilia w czasie Mszy Św. odprawionej na Wzgórzu Lecha. Gniezno, 3 czerwca 1979 r.)

Cała Polska przeżywać będzie 14 kwietnia jedno z najważniejszych wydarzeń bieżącego roku – 1050. Rocznicę Chrztu Polski. To ważne wydarzenie z religijnego, kulturowego i historycznego punktu widzenia. Polska, dotąd pogańska, dołączyła do krajów chrześcijańskich, które przyjęły chrzest nieco wcześniej (Chorwaci i Słoweńcy, wśród których pracowali misjonarze już około 650 r., Bułgarzy, których książę Borys I przyjął chrzest w 864 lub 865 r., Morawianie i Słowacy wspierani przez chrześcijańskich misjonarzy od 850 r., a potem umocnieni działalnością Cyryla i Metodego, którzy przybyli do Państwa Wielkomorawskiego w 863 r., oraz Czechów, których księcia Bořivoja ochrzcił w 874 r. św. Metody).

Zaplanowany jest cały szereg wydarzeń, głównie w miejscach uznawanych za kolebkę polskiej państwowości i polskiego chrześcijaństwa, także w mniejszej i większej skali w każdym miejscu na mapie Polski.

My też przygotowujemy się do obchodów 1050-lecia na Ziemi Brzezińskiej. I tak w Wigilię 1050. Rocznicy Chrztu Polski podczas Powiatowych Obchodów 76. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej będziemy mogli w Zespole Szkół Samorządowych w Dmosinie obejrzeć przedstawienie poświęcone temu ważnemu wydarzeniu. Na 23 lipca zaplanowane są w Brzezinach  główne obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski,  połączone ze Światowymi Dniami Młodzieży . Obchody 1050-lecia zakończymy 11 listopada 2016 r. podczas Powiatowego Święta Niepodległości.

Radni Powiatu Brzezińskiego, odwiedzając powiaty Wielkopolski, aby szukać „dobrych praktyk” i odpowiedzi na pytanie,  jak inni radzą sobie z problemami szpitali powiatowych, przed 1050. Rocznicą Chrztu Polski odwiedzili m.in. Gniezno i Ostrów Lednicki, gdzie z dużym prawdopodobieństwem w Wielką  Sobotę 14 kwietnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest.

Wszystkich Mieszkańców Ziemi Brzezińskiej zachęcam do udziału w obchodach ogólnopolskich i naszych lokalnych. Zapraszam do wspólnego świętowania także ważnych dla powiatu rocznic: 630 – lecia utworzenia Powiatu Brzezińskiego i 15-lecia odtworzenia go w 2001r., które zaplanowane są na 28 – 29 maja 2016 r. Rocznic, którym wagi przydaje fakt, że splatają się z 1050 – leciem Chrztu Polski.

Starosta Brzeziński
Edmund Kotecki