środa, 24 kwietnia 2024
Imieniny: Grzegorza, Aleksandra i Jerzego
Zadania współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego

”Kwietny ogród przy parku podworskim w Dąbrowie”

Ruszyły prace przy tworzeniu ogrodu

Ruszyły już prace przy tworzeniu ogrodu w Dąbrowie. Inwestycja jest realizowana w ramach zadania; „Kwietny ogród przy  parku podworskim w Dąbrowie” współfinansowanego w ramach programu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski” – „Ogrody przyjazne naturze” z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego . W ramach inwestycji powstanie tu tężnia solankowa, altana rekreacyjna i ścieżka sensoryczna.  Wykonawca posadzi ponad 300 sadzonek drzew i krzewów.  Mieszkańcy powiatu brzezińskiego będą tu mogli spacerować  i relaksować się wśród zieleni. Ogród będzie gotowy na koniec roku ale podziwiać

Ogród już gotowy

Projekt ”Kwietny ogród przy parku podworskim w Dąbrowie” został całkowicie wykonany. W ramach zadania dokonano nasadzeń roślin miododajnych takich jak:. lawenda wąskolistna – 40 sztuk, glicynia kwiecista- 8 sztuk, juka karolińska – 5  szt. ,różnych gatunków róż – 26 sztuk , hortensja bukietowa 8 sztuk , różnych gatunków różaneczników - 8 sztuk, W ogrodzie znalazło się także miejsce dla wielu gatunków krzewów i drzew takich jak: tuja – 50 sztuk, świerk serbski – 80 sztuk, brzoza pendula – 10 sztuk, akacja szczepiona na pniu – 10 sztuk, różne gatunki cyprysików – 19 sztuk. W ogrodzie wykonano również ścianę bluszczu w związku z tym umieszczono wzdłuż jednej ze ścian budynku znajdującego się na terenie ogrodu -  dużych donic z bluszczem. Posadzono także różne gatunki traw: jak miskant cukrowy, rozplenica wschodnia.  W ramach projektu posadzono kwietną łąkę z rolki, która będzie nas jednak dopiero zachwycać w maju. Poza nasadzeniami roślin w krajobraz ogrodu wkomponowano elementy małej architektury: drewnianą altankę z tężnią solankową oraz altanę rekreacyjną w której będzie można odpocząć po długim spacerze. W ogrodzie znalazła się także ścieżka sensoryczna z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża trawa, kamienie (otoczaki) kamienie dekoracyjne ogrodowe, szyszki, mech, piasek, kora, drewno, aby  jeszcze bardziej wzbudzić percepcję na bodźce strefy będą się wzajemnie przenikać oraz 2 tablice informacyjne na temat bioróżnorodności. W celu zaoszczędzenia i wody przy altanie rekreacyjnej staną dwie donice na deszczówkę. Zainstalowano także 5 karmników dla ptaków oraz 10 sztuk domków dla owadów.

Zielona Wyspa w Sercu Miasta

W  oczekiwaniu na tężnie

Prace w związane z realizacją projektu „Zielona wyspa w sercu miasta” posuwają się naprzód, dokonano już nasadzeń roślin a obecnie czekamy na instalację tężni solankowej.  Po zakończeniu realizacji zadania ogród przy Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach będzie prawdziwą zieloną wyspą w sercu miasta, a prawdziwy efekt będzie widać wiosną. W ogrodzie znajdą się też stoliki do gry w szachy oraz ścieżka edukacyjno-sensoryczna.  Zadanie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”- „Ogrody przyjazne naturze"

Zielona wyspa już ukończona

Piękny ogród w Domu Pomocy Społecznej w Brzezinach już został ukończony. Dopiero wiosną będzie widać prawdziwą zieloną wyspę. Mieszkańcy mogą korzystać z tężni a spacery i relaks po takim ogrodzie to wielka frajda. Posadzono tu ponad tysiąc cebulek tulipanów, szafirków, żonkili i krokusów oraz kilkaset różnych innych  roślin w tym około 200 sztuk drzewek i krzewów . Projekt „Zielona wyspa w sercu miasta został całkowicie wykonany. W ramach zadania dokonano nasadzeń roślin miododajnych takich jak: kosmatka śnieżna- 100 szt. , lawenda wąskolistna – 150 szt., Krwawnica pospolita – 100 szt., niezapominajka darniowa – 100 szt. , juka karolińska - 20 szt. ,różne gatunki róż – 60 sztuk, trzmielina 155 sztuk, tuja 125 sztuk, 15 sztuk brzozy penduli, 38 sztuk różaneczników. Posadzono także ponad 1100 cebulek wiosennych kwiatów w tym różne odmiany tulipanów, krokusów, żonkili i szafirków oraz 55 sadzonek drzew owocowych. W ramach projektu posiano kwietną  łąkę oraz został założony warzywnik. Poza nasadzeniami roślin w krajobraz ogrodu wkomponowano elementy małej architektury: drewnianą altankę z tężnią solankową, fontannę, stoliki do gry w szachy z siedziskami oraz tablice informacyjne na temat bioróżnorodności. W ogrodzie zainstalowano 20 domków dla owadów oraz 3 drewniane skrzynie warzywne. W ogrodzie znalazła się także ścieżka sensoryczna z odcinków zróżnicowanych pod względem podłoża trawa, kamienie (otoczaki) kamienie dekoracyjne ogrodowe, szyszki, mech, piasek, kora, drewno, aby  jeszcze bardziej wzbudzić percepcję na bodźce strefy będą się wzajemnie przenikać. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach projektu „Województwo Łódzkie Ogrodem Polski”- „Ogrody przyjazne naturze”.