sobota, 18 maja 2024
Imieniny: Alicji, Aleksandry i Eryka

Wizyta gości z Kostiuchnówki na Ziemi Brzezińskiej

14-12-2015

9 grudnia 2015 r. gościliśmy 8 uczniów i 2 nauczycieli z Kostiuchnówki (Ukraina, Rejon Maniewicze, Obwód Wołyński), którzy przyjechali do Polski na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Województwo Łódzkie współpracuje z Obwodem Wołyńskim, a Powiat Brzeziński w sierpniu br. podpisał umowę współpracy z Rejonem Maniewicze. W listopadzie z Kostiuchnówki trafił na Powiatowe Obchody Święta Niepodległości w Brzezinach  Ogień Niepodległości, a teraz uczniowie IX klasy szkoły w Kostiuchnówce odwiedzili województwo łódzkie.

W czasie jednodniowego pobytu na Ziemi Brzezińskiej wzięli udział w warsztatach wypiekania i dekorowania pierników, wyrabiania tradycyjnych polskich ozdób choinkowych. Restauracja „Raz na Wozie w Buczku” zafundowała gościom obfity obiad, w Krainie Świętego Mikołaja młodzież odwiedziła m.in. siedzibę Dziadka Mroza, który jest ukraińskim odpowiednikiem naszego Świętego Mikołaja, a w Muzeum Regionalnym w Brzezinach poznała historię zaginionego miasta Brzeziny i obejrzała stałe ekspozycje dostępne w brzezińskim muzeum.

Młodzieży z Ukrainy towarzyszyła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach oraz druhowie ZHP im. Aleksandra Kamińskiego z Hufca w Brzezianach, którzy uatrakcyjnili spotkanie piosenkami ukraińskimi, polskimi i rosyjskimi.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli uczynić pobyt przyjaciół z Ukrainy na Ziemi Brzezińskiej atrakcyjnym!