wtorek, 07 maja 2024
Imieniny: Benedykta, Piotra i Róży

Rok 2017 rokiem Władysława Stanisława Reymonta w województwie łódzkim

13-07-2017

Rok 2017 to Rok Władysława Stanisława Reymonta w województwie łódzkim. W 150. Rocznicę urodzin Noblisty w Przyłęku Dużym odbyły się 20. Obchody Dnia Reymonta. Z tej okazji we wsi związanej z pisarzem zaplanowano występy artystyczne. Osoby od lat wspierające przedsięwzięcie otrzymały statuetki, które ufundował Powiat Brzeziński.

Władysław Stanisław Reymont w trakcie zamieszkiwania w Przyłęku Dużym i Krosnowie pracował na kolei jako „starszy robotnik” a po obniżeniu stopnia, jako „praktykant kolejowy” W Przyłęku Dużym mieszkał przez kilka miesięcy, zimą na przełomie 1890 i 1891 roku. Dziś w sąsiedztwie miejsca, gdzie stał dom, w którym Reymont znalazł kwaterę, rośnie okazała lipa drobnolistna. Nie ma ona statusu pomnika przyrody, ale jest drzewem o znaczących walorach przyrodniczych. Część mieszkańców Przyłęka Dużego nazywa ją „Lipą Reymontowską”. Tuż przy skrzyżowaniu w tej miejscowości, stanęła replika pomnika: „Kufer Reymonta” pomysłu i projektu Marcela Szytenchelma znajdującego się w Łodzi na ul. Piotrkowskiej w ramach „Galerii Wielkich Łodzian”. Władysław Stanisław Reymont jest także patronem Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym. Przez północno – wschodnią część Gminy Rogów przebiega fragment szlaku rowerowego: „ Śladami Reymonta” (pętla długości 56,8 km) Skierniewice – Lipce Reymontowskie – Rogów – Słupia – Godzianów – Skierniewice.