sobota, 04 maja 2024
Imieniny: Floriana, Michała i Moniki

Narodowy Dzień Niepodległości - 11 Listopada

17-11-2015

Powiatowe Obchody 97. Rocznicy Odzyskania Niepodległości miały w tym roku wymiar szczególny, bo pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono, oprócz kwiatów i zniczy, Ogień Niepodległości, który z Kostiuchnówki (Ukraina, Okręg Wołyński, Rejon Maniewicze) przywiozła Członek Zarządu Powiatu w Brzezinach Irena Gralewska – Jagiełło.
Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w Powiatowym Centrum Administracyjnym przy ul. Sienkiewicza w Brzezinach od wciągnięcia flagi i odegrania Mazurka Dąbrowskiego przez zespół połączonych orkiestr dętych OSP w Brzezinach i GOK w Dzierżąznej. Starosta Brzeziński i Edmund Kotecki i Przewodniczący Rady Miasta Brzeziny Grzegorz Kędzia w swoich okolicznościowych przemówieniach odwołali się do trudnego, ale niezwykle chlubnego dla naszej Ojczyzny okresu walk polskich legionów, które były przyczynkiem do odzyskania przez Polaków upragnionej wolności.

Poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy obchodów przeszli w paradnym korowodzie pod pomnik Marszałka, a następnie do Kościoła Parafialnego p.w. św. Franciszka z Asyżu, gdzie odprawiono uroczystą Mszę Świętą, którą uświetniła swoim występem młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Jarosława Iwaszkiewicza w Brzezinach.
Dalsza część obchodów miała miejsce w Sali Pokój i Dobro, w której dzięki gościnności oo. Franciszkanów, odbyło się spotkanie patriotyczne. Obecni na spotkaniu obejrzeli film animowany Tomasza Bagińskiego „Historia Polski” i wspólnie śpiewali pieśni legionowe.
Gospodarze przygotowali dla wszystkich śpiewniki, a kawiarnia Kawy Malowane serwowała aromatyczną kawę, gorącą herbatę i słodkie wypieki.

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA FILMU – PROGRAM ARTYSTYCZNY Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI