wtorek, 07 maja 2024
Imieniny: Benedykta, Piotra i Róży

Miejsca pamięci — materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości

12-05-2016

Cieszymy się aktywnością intelektualną naszej młodzieży, zwłaszcza z klasy I A.

W ostatnim czasie duży sukces odnieśli Alicja Skwarka i  Marcin Walczak, którzy zakwalifikowali się do XXII Sejmu Dzieci i Młodzieży. Rekrutacja do SDiM ma charakter  ogólnopolskiego konkursu.  W tym roku przebiegał pod hasłem „Miejsca pamięci —  materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”.  Nasi uczniowie postanowili dokonać popularyzacji pomników historii w gminie Dmosin, której są mieszkańcami.

Najpierw przygotowali plan działań a następnie w ciągu kilku tygodni  zrealizowali m.in. kilka spotkań połączonych z prelekcjami, ankietami i konkursami dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie szkół i różnych instytucji powiatu brzezińskiego .
Konkursy dotyczyły miejsc pamięci, szczególnie związanych z powstaniem styczniowym oraz postacią Wawrzyńca Rykały, bohatera bitwy z 1863 roku pod Wolą Cyrusową. Alicja i Marcin pozyskali nagrody rzeczowe ( między innymi foldery, mapy, książki) dla uczestników konkursów  od  Wójt Gminy Dmosin Danuty Supery i  Starosty Powiatu Brzezińskiego Edmunda Koteckiego oraz środki finansowe od sponsorów Kamili Klimczak, Leszka Jóźwickego, Henryki Filipińskiej, KGW w Woli Cyrusowej Kolonii, Bogusławy Obiedzińskiej  oraz Grzegorza i Bogusławy Burtkiewiczów.

Zgromadzone pieniądze również przeznaczono na nagrody. Wszystkie działania były dokumentowane. Podsumowaniem stało się spotkanie pokoleń dn. 9.04. w Sali Pamięci w Szkole Podstawowej w Woli Cyrusowej. Alicja i Marcin zaprosili  Starostę Powiatu Brzezińskiego, Wójta Gminy Dmosin, radnych i sołtysów, dyrektorów szkół, nauczycieli, sponsorów, uczestników konkursów, lokalnej prasy oraz mieszkańców Woli Cyrusowej i Woli Cyrusowej Kolonii. Podczas imprezy przedstawiono sprawozdanie z działań, wręczono nagrody   i podziękowania. Zgromadzeni goście obejrzeli prezentację multimedialną „Miejsca Pamięci na terenie Gminy Dmosin oraz powstańcza bitwa pod Wolą Cyrusową” .  Na koniec spotkania Alicja i Marcin zaprosili wszystkich na poczęstunek do Sali KGW Wola Cyrusowa Kolonia. Był tort, przygotowany przez panią Kamilę Klimczak oraz wiele rodzajów ciast (upiekły pnie z KGW), kawa oraz herbata.

Wszystkie działania zostały opisane sprawozdaniu, ocenianym przez  jury konkursowe. Nasi uczniowie zdobyli 29 na 30 punktów, zostali posłami XXII Sesji Sejmu Dzieci Młodzieży, który będzie obradował 1 czerwca. W tegorocznej edycji o mandat ubiegało się 636 dwuosobowych zespołów z całej Polski,  z województwa łódzkiego zakwalifikowało się 14  na  40 zgłoszonych do Konkursu.