czwartek, 25 kwietnia 2024
Imieniny: Jarosława i Marka

Informacja w związku z potwierdzeniem ognisk ptasiej grypy

24-02-2020

W związku z wyznaczeniem ognisk choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania, tj. wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w powiecie łowickim oraz łódzkim wschodnim w dniu wczorajszym  tj. 23 lutego br. Starosta Brzeziński natychmiast o godzinie 20:00 zwołała Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. W posiedzeniu wzięli udział min.: Powiatowy Lekarz Weterynarii, Burmistrz, Wójtowie i osoby funkcyjne JST z terenu powiatu. Zostały podjęte stosowne decyzje dotyczące zabezpieczenia rozprzestrzeniania się choroby.
Obszar zagrożony w powiecie brzezińskim:
a) Gmina DMOSIN  - miejscowości Osiny, Osiny PGR, Dmosin Drugi, Karolew, Wierzbówka, Dmosin Parcele, Wincentów, Gózd, Borki, Wiesiołów, Rozdzielnia, Zawdy, Kuźmy.
b) Gmina BRZEZINY – miejscowości , Stare Koluszki, Zalesie.
c) Gmina Rogów – miejscowości, Wągry Nowe, Wągry, Kruszynek, Romanówek.
d) Gmina Jeżów – miejscowości, Rewica Kolonia, Rewica A, Rewica B, Lubiska, Kolonia, Wola Łokotowa, Frydrychów, Zamłynie, Mościska, Taurów, Jankowice, Sabinów.

Informujemy, że wirus ptasiej grypy jest zupełnie nieszkodliwy dla ludzi. Ze względu na fakt, że wirus  może być przenoszony na kołach pojazdów, obuwiu i w inny sposób należy  zabezpieczyć  gospodarstwa przez stosowanie bioasekuracji i stosować się do zaleceń Wojewody Łódzkiego określonych w rozporządzeniach: w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków  (HPAI), sposobu oznakowania i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tych obszarach oraz w sprawie określenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego, w związku z wystąpieniem choroby zakaźnej wysoce zjadliwej grypy ptaków  (HPAI), sposobu oznakowania i wprowadzania zakazów oraz nakazów na tych obszarach.

Starosta Brzeziński

Dodatkowe informacje i zalecenia Głównego Inspektoratu Weterynarii dostępne są pod adresem: