niedziela, 12 maja 2024
Imieniny: Dominika, Joanny i Pankracego

Bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia w brzezińskim szpitalu

02-11-2016

 

W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można zapisać się na bezpłatne badanie kolonoskopowe jelita grubego. Kolonoskopię mogą wykonać osoby w wieku 50-65 lat lub – jeśli ktoś w najbliższej rodzinie chorował na raka jelita grubego – w wieku 40-65 lat.

Szpital został wybrany przez Ministerstwo Zdrowia jako jedna z placówek medycznych, w których w latach 2016-2018 będzie realizowany Program badań przesiewowych raka jelita grubego. Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu tego nowotworu złośliwego, który jest drugim najczęściej występującym w Polsce.

Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tysięcy nowych zachorowań na raka jelita grubego, ponad 10 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby. Ale jest to jednocześnie jedyny nowotwór, który daje nam spore szanse na skuteczne wyleczenie pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty.

Rak jelita grubego rozwija się bowiem zwykle bezobjawowo z łagodnych zmian, tak zwanych polipów. Przy czym przemiana polipa w złośliwy nowotwór trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne zmiany w jelicie, znaleźć i usunąć niegroźne polipy i w ten sposób skutecznie zapobiec rakowi jelita grubego. Warto wiedzieć, że również wcześnie wykryty nowotwór jest bardzo często wyleczalny.

W ramach ogólnopolskiego Programu badań przesiewowych raka jelita grubego na bezpłatną profilaktyczną kolonoskopię może się zgłosić każdy kto ukończył 50 lat i nie przekroczył 65 roku życia. Z badania mogą też korzystać osoby w wieku 40-65 lat, u których w rodzinie przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował na ten nowotwór.

Warunkiem zakwalifikowania się na kolonoskopię jest brak objawów, sugerujących istnienie raka jelita grubego, na przykład takich jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny.

Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii przesiewowej jest też zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości, czy dana osoba może mieć wykonaną kolonoskopię, trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Ponadto z Programu badań przesiewowych raka jelita grubego nie mogą korzystać osoby, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat. Przed badaniem trzeba wypełnić specjalna ankietą, będącą jednocześnie skierowaniem.

Informacje dotyczące bezpłatnej profilaktycznej kolonoskopii w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny i zapisy na badania – codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 09.00-15.00:

      osobiście – Szpital Specjalistyczny Brzeziny, wejście od ul. Wojska Polskiego

      telefonicznie – tel. 46 875 25 01, 874 20 02 wew. 500.

W trakcie zapisu na badanie zostaną przekazane niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.